Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 01.03.2016 року у справі №813/5246/14 Постанова ВАСУ від 01.03.2016 року у справі №813/5...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 01.03.2016 року у справі №813/5246/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"01" березня 2016 р. м. Київ К/800/51518/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді - Загороднього А.Ф.,

суддів: Білуги С.В., Заїки М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Городоцької об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області

на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року

у справі № 813/5246/14

за позовом ОСОБА_2

до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області

про виплату грошової допомоги, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Городоцької ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про виплату грошової допомоги.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року, позов ОСОБА_2 задоволено. Зобов'язано Городоцьку ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області виплатити належну ОСОБА_2 грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів, відповідно до частини 13 статті 37 Закону України «Про державну службу», що становить 10 250 грн.

У касаційні скарзі Городоцька ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 15 січня 1998 року по 29 вересня 2011 року ОСОБА_2 працювала на посадах, віднесених до посад державних службовців і відповідно до довідки УПФУ в Городоцькому районі Львівської області від 02 квітня 2014 року з 07 січня 2010 року на підставі розпорядження від 12 лютого 2010 року позивачу було призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Наказом ДПІ в Городоцькому районі від 29 вересня 2011 року №31-О «Про звільнення з посади ОСОБА_2.» позивача на підставі поданої нею заяви від 27 вересня 2011 року, було звільнено з посади старшого державного податкового інспектора сектору адміністрування податків з фізичних осіб відділу оподаткування фізичних осіб відповідно до пункту 1 частини 1 статті 36 Кодексу Законів про Працю України (за згодою сторін).

02 квітня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до Городоцької ОДПІ із заявою про виплату їй грошової допомоги у розмірі 10 місячних посадових окладів.

Листом Городоцької ОДПІ від 08 квітня 2014 року за вих. №2829/10/04 позивачу відмовлено у виплаті такої допомоги, у зв'язку з відсутністю для цього правових підстав, оскільки допомога у розмірі 10 місячних посадових окладів виплачується за умови виходу на пенсію з посади державного службовця.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 має право на отримання допомоги при виході на пенсію у розмірі десяти посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», а тому відповідач зобов'язаний таку допомогу їй виплатити.

Проте, колегія суддів не може погодитись з такими твердженнями судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Частиною 13 статті 37 вищенаведеного Закону передбачено, що державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.

Згідно висновку викладеному в рішенні Конституційного Суду України від 26 листопада 2013 року № 11-рп/2013, у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України «Про державну службу».

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року № 21-170а14.

Таким чином, колегія суддів вважає, що на законодавчому рівні закріплені та в рішенні Конституційного Суду України розтлумачені конкретні умови, за яких особа має право на отримання грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів, а саме: у разі виходу на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до Закону України «Про державну службу» в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України та статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

З огляду на викладене та враховуючи, що судами повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, але неправильно застосовані норми матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про те, що ухвалені у цій справі судові рішення підлягають скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Касаційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області задовольнити.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 12 серпня 2015 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2015 року - скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про виплату грошової допомоги.

Постанова підлягає перегляду Верховним Судом України у порядку, строки та з підстав, передбачених главою третьою розділу ІV Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.Ф. Загородній

Судді С.В. Білуга

М.М. Заїка

logo